Tydzień #21

Update na tydzień 21. Silnik jest całkowicie rozebrany (jest kilka elementów do wymiany), bak w rękach lakiernika (ma co szpachlować), rama i koła w malowaniu proszkowym. 

Ale po kolei i bardziej szczegółowo, bo kilka rzeczy wyszło „poza zaplanowany zakres”.

 

1. Silnik

Zdecydowałem jednak, że do malowania trzeba całkowicie rozebrać silnik, oddać same kartery do piaskowania i malowania proszkowego, wnętrzności przejrzeć i coś ewentualnie wymienić, no i oczywiście wsadzić nowe uszczelki, simeringi, itd. Podczas przeglądu bebechów okazało się, że:

  • tłoki i cylindry – ok
  • skrzynia biegów – ok
  • rozrusznik – ok, to było wiadomo już wcześniej
  • wał korbowy – wymaga regeneracji, ktoś robił wcześniej byle jaki remont i wsadził jakieś dopasowane panewki, które odpowiednio wyryły się na wale… trzeba to naprawić. Ponadto (jak widać na zdjęciach) ktoś musiał walić młotkiem w wał, co spowodowało odkształcenie na końcu sworznia… na szczęście da się to odpowiednio wytoczyć
  • łożyska wału – oba do wymiany, przez nierówno pracujący wał nabrały już sporych luzów,
  • tu z kolei widać, jak chamsko ktoś zaspawał nity…
  • napęd rozrządu – trybo nie ma 3 zębów 😉
  • pompa oleju – wymaga czyszczenia

 

2. Malowanie „na mokro”

Bak, błotnik, lampa, obudowy przełączników przy kierownicy – wszystko jest już w malowaniu. Najwięcej pracy wymaga bak, który co prawda jest wykonany z blachy przeciwpancernej, ale dość koślawo / nierówno. To powoduje konieczność nałożenia sporej ilości szpachli i wyrównywania wybojów… ale efekt będzie super 😉

 

3. Malowanie proszkiem

Czyli rama i inne elementy przy ramie, jak kosa, nóżka centralna, wydech, koła, itd. Wszystko będzie zrobione na czarny głęboki mat. Dokładnie tak jak ta przykładowa rama rowerowa. Nie mogę się doczekać odebrania tych elementów 😉 Zdecydowałem też, że koła, pomimo że już gotowe i zaplecione, także trafią do malowania, żeby uzyskać spójny kolor z resztą. Będą wymagały ponownego zaplatania i centrowania, a przy okazji trochę przesunę tylne goło w prawo względem osi (o 5 mm), żeby zmieściła się lekko szersza opona.

 

Trochę zdjęć poniżej

 

napęd rozrządu… brakuje 3 zębów

IMG_9341

 

Gołe kartery, zaraz pojadą do czyszczenia i malowaniaIMG_9338

 

„Chamskie spawy”

IMG_9337

 

Odkształcenia na wale korbowym

IMG_9336

 

Tu może tego nie widać, ale zrobiły się wytarcia od niepasujących panewek

IMG_9335

 

Taki dokładnie kolor uzyska rama

IMG_9247

 

Prace nad bakiem trwają, jest co równać 😉

IMG_9354

Dodaj komentarz