Konserwacja baku

Bak co prawda kupiłem dość nowy na eBayu, ale goła stal szybko pokrywa się nalotem. Szukałem więc rozwiązania, które pozwoli dokładnie wyczyścić i na dłużej zabezpieczyć wnętrze baku przez korozją.

Znalazłem na YouTube taki film z prezentację zestawu do naprawy i konserwacji baków firmy Restom:

 

Poczytałem jeszcze trochę fora, ale to rozwiązanie wydało mi się najbardziej „kompleksowe”. Cały zestaw można zamówić w firmie którą widać na filmie (jedyny przedstawiciel w PL). Zestaw przyszedł błyskawicznie. W paczce dostajemy kilka produktów, z którymi wykonujemy następujące czynności:

  • Przygotowanie: zatkanie wlewu i miejsca po kraniku paliwa – i mnie idealnie pasował korek po Porto 😉
  • Krok 1: czyszczenie. Do baku wrzucamy 2 garści śrubek lub gwoździ, wlewamy Restom 4060 z wodą, zatykamy korek i mieszamy. Niezłe ćwiczenie na ręce, bak waży swoje a w środku dodatkowo 4 litry płynów… U mnie bak wymagał tylko odświeżenia więc wystarczyło jakieś 25 min mieszania. Ale i tak męczy. Następnie płyn wylewamy i płuczemy bak czystą, ciepłą wodą.
  • Krok 2: odrdzewianie. Do baku wlewamy Restom 2030 z wodą, zatykamy i pozostawiamy na 2h, co jakiś czas mieszając/zmieniając położenie baku. Następnie wylewamy i osuszamy środek kompresorem. Można dodać trochę acetonu, wiąże wilgoć i przyspiesza schnięcie.
  • Krok 3: pokrycie wnętrza żywicą. Na koniec mieszamy żywicę z utwardzaczem i wlewamy ten kit do środka. Jego rozprowadzenie zajmie sporo czasu, jest dość gęsty (około 30 min). Jak wszystkie ścianki są pokryte tą mazią, zostawiamy na tydzień w temp. pokojowej.

Efekt bardzo fajny, bak w środku w całości pokryty żywicą, gładki, żadnych brudów i nic nie ma prawa rdzewieć. Poniżej zdjęcie z pracy i link do bardziej dokładnej instrukcji użycia: http://m.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja,368nt4?slide=8

 

IMG_0339 IMG_0340 IMG_0337

Dodaj komentarz