Nowy projekt – BMW e36 cabrio

A miało nie być kolejnego projektu dopóki nie skończę tych już rozgrzebanych… niemniej ceny klasycznych BMW rosną, to i znalazł się racjonalny powód, żeby kupić e36 w cabrio 😉 Rozglądałem się za e32, żeby dołożyć klasyczną serię 7 do mojej małej kolekcji (obok e30 i e34), ale nie znalazłem czegoś, co by mnie przekonało. Tymczasem pojawił się ciekawy kebab więc kupiłem bilety do Barcelony, spędziłem 2 dobry na miejscy i oto jest.

Auto z hiszpańskim życiorysem. Jako nowe zostało sprzedane w Belgii, ale bardzo szybko ktoś sprowadził ją do Hiszpanii i tam już została. Nie ma grama rdzy, co było dla mnie najważniejsze, jest fajnie wyposażona, bardzo odpowiada mi ten zestaw. Zgodne z VIN’em M52B28, pełen M-pack, wszystko w aucie oryginalne, nic nie modyfikowane. Jak to samochody z tego regionu: tapicerka zużyta, wypalona słońcem, wiele plastików połamanych… generalnie poprzedni właściciel trzymał ją w swoich rękach naprawdę długi, ale nieszczególnie przejmował się „detalami”.

Krótka specyfikacja:

Prod. Date1998-05-11
Type328i
SeriesE36 (3 Series)
Body TypeConvertible
SteeringRight Hand Drive
EngineM52
Displacement2.8
Power142kw / 193hp
Driverwd
ColourOrient-blau (317)
UpholsteryLeather, Montana/Casual/sand-beige (P7SN)

Tak auto wyglądało po zakupie

Jakie plany i co już zrobiłem

Bardzo odpowiada mi ta konfiguracja, więc nie będzie dużo zmian poza dołożeniem kilku rarytasów. Do tej pory nie byłem fanem drewna w e36, wydawało mi się jakieś takie „plastikowe”… niemniej jak do niej wsiadłem to zakochałem się w tej konfiguracji.

Koła: OZ Mito 18″

Koło już się robi, będzie to 3 TLG na radinoxie, przód 8,5″, tył niecałe 10″. Na to mój wykonawca zaleca 205/40 i 225/35… ale nie chciałem robić dużych naciągów… spróbowałbym z szerszą gumą, jednak nie roluję nadkoli i to może być problemem.

Rozważałem zrobienie customa na bazie styling 22, ale póki co każdy, z kim o tym rozmawiałem mówił, że niewykonalne… ciekawe jak on to zrobił: https://www.instagram.com/m3_r9hly/

Tak to wygląda po pierwszych przymiarkach

Co zmieni się na zewnątrz

 • czeka już na założenie nowy hokej do przedniego zderzaka
 • lusterka M3 – czekają
 • dach zostanie zrobiony na nowo – to jest full automat, prawie wszystko działa ale materiał wymaga wymiany, to wleci jeszcze przed sezonem
 • lakier – są wgniotki, są rysy, itd. Sezon jednak blisko więc teraz tylko szybka korekta lakieru, a pełne malowanie całości po sezonie.

Wnętrze:

 • zabrałem się za rozbieranie, czyszczenie, wymianę popękanych plastików – garść nowych elementów z ASO czeka na założenie
 • komplet drewna poszedł do renowacji, było mocno popękane na konsoli środkowej, ręcznym i biegach. Poza tym poszczególne elementy mają różne zabarwienie, pewnie od słońca. Całość powinna wrócić do mnie na koniec kwietnia.
 • dokupiłem cupholder – wystarczy mi jedna trasa bez możliwości odłożenia kawy…
 • audio – myślę, że Blaupunkt Frankfurt lub coś podobnego nawiązującego do epoki + dobre głośniki w ori miejsca. Raczej cic więcej
 • Skóry – całe wnętrze będzie szyte od nowa, w pełni zgodne z oryginałem. Nic nie zmieniam, nie robię Vaderów itd 😉

Zawieszenie:

 • Mam już gwint od PK, full Eibach na sprężynach 9/12, cambery, poli, będę zakładał niebawem
 • Całe podwozie idzie do mycia, następnie suszenie o konserwacja przezroczystymi olejami i woskami. Ponieważ jest bardzo ładne, nie chcę nic zasłaniać, zostawić wszystko ori i zabezpieczyć tak, żeby było widać że jest ori, bez rdzy
 • Hamulce: już wszystko odbudowałem, tarcze nacinane Brembo, nowe klocki, zaciski po regeneracji, przewody HEL w oplocie. Zaciski zrobiłem na czerwono, żeby mieć coś innego niż te w ocynku w innych autach… przyznam, że sam nie mam pewności czy to był dobry wybór. Zobaczymy jak sądzie z kołem.

Na razie tyle, praca idzie do przodu, spieszę się, bo za miesiąc wraca do mnie e30 do składania i sezon niebawem. Do maja/czerwca chciałbym ogarnąć wszystko poza lakierowaniem, jest szansa że skóry też się uda.

Dodaj komentarz